Bevolking naar herkomst

In de afgelopen decennia is de samenstelling naar herkomst van de Nederlandse bevolking steeds diverser geworden door de komst van Westerse en niet-Westerse allochtonen, die hier ook hun kinderen kregen. In de toekomst zal het aantal Westerse en niet-Westerse allochtonen naar verwachting nog aanzienlijk toenemen. Hierbij is er is een duidelijk verschil in groeitempo: dat van de niet-Westerse allochtonen ligt aanzienlijk hoger.
Niet-Westerse allochtonen

Het aandeel niet-Westerse allochtonen is regionaal sterk gedifferentieerd. Er is een sterke concentratie van het aandeel niet-Westerse allochtonen in de Randstad. Daarbinnen zijn het vooral de stedelijke kernen waar deze bevolkingsgroep woont. Vooral in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ligt het percentage niet-Westerse allochtonen hoog. Ook in diverse randgemeenten, zoals Almere en Haarlemmermeer, ligt het percentage hoog door verhuizingen van niet-Westerse allochtonen vanuit de grote steden naar deze gemeenten. In de plattelandsgemeenten in de Randstad en de gemeenten buiten de Randstad ligt het aandeel doorgaans ruim onder het landelijk gemiddeld.
Westerse allochtonen

Veel Westerse allochtonen wonen in gemeenten die grenzen aan onze buurlanden, als gevolg van ‘huwelijksmigratie’. Dit is duidelijk zichtbaar in Limburg en Zeeland, maar ook in de grensgemeenten van Noord-Brabant, Gelderland, Overijssel, Drenthe en Groningen is het aandeel Westerse allochtonen bovengemiddeld. Ook in de Randstad wonen veel Westerse allochtonen. De aanwezigheid van opleidingsinstituten en passende werkgelegenheid maken deze regio aantrekkelijk voor Westerse migranten. Onder de vier grote steden vallen vooral Amsterdam en Den Haag op door een hoog aandeel Westerse allochtonen. Dit hangt samen met gemeentelijk beleid en de economische positionering.
| Auteur(s) | A. de Jong, M. ter Veer, M. Breedijk |
|---|---|
| Publicatiedatum | 18-07-2012 |
